ورق سیاه چیست ؟

تعریف ورق سیاه یا ورق نورد گرم

همان طور که مستحضر هستید انواع ورق آهن در بازار یافت می‌شود که نوع‌های مختلفی به منظور استفاده در صنعت و ساخت و ساز دارند و بسته به نیاز در مکان‌های خواسته شده استفاده می‌شوند، نورد گرم یا ورق سیاه یکی از روش‌های تولید ورق‌های فولادی با ضخامت کم است، که اگر از روش ذکر شده به منظور محصولات فولادی استفاده شود، ورق تولید شده نورد گرم یا به اصطلاح ورق سیاه گفته می‌شود.

شاید از خود این سؤال را بپرسید که چرا به در انواع ورق آهن نام این فولاد را ورق سیاه می‌نامند؟

در حقیقت اعلام این نوع نام گذاری رنگی است که در انتها محصول به خود می‌گیرد که به علت ذوب شدن اجزای تشکیل دهنده‌ی ورق در دمای بالا می‌باشد که بعد از تشکیل شدن رنگ محصول مات می‌شود، به همین دلیل است که آن را به این اسم صدا می‌کنند، بنابراین از عوامل مهم نام گذاری این فولاد رنگی است که پس از تولید به خود می‌گیرند، ضخامت انواع ورق آهن بسته به میزان استفاده متفاوت است که ضخامت ورق سیاه هم با بقیه‌ی فولادها فرق دارند.

 اگر بخواهیم در مورد ضخامت آن توضیح دهیم در وهله‌ی اول باید بدانیم که بار از میز انتقال جهت تولید ورق به سوی قفسه‌های نورد نهایی ارسال می‌گردند که این خطوط از 5 الی 7 قفسه تشکیل شده است، همین امر باعث شده ضخامت ورق سیاه به 1.8 تا سه میلی متر کاهش پیدا کند.

البته شایان ذکر است ابعاد 1.5 تا 100 میلی متر در بازار موجود می‌باشد و بسته به نیاز افراد درخواست می‌شود و قیمت آن بسته به ضخامت و کیفیتی است که در روش تولید به کار برده‌اند، به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ورق سیاه با ما همراه باشید.

تعریف ورق سیاه یا ورق نورد گرم

بررسی ورق سیاه و انواع ورق آهن

با توجه به موارد گفته شده‌ی بالا بهتر است که در مورد کاربرد ورق سیاه توضیح مختصری دهیم، به طور کلی از این فولاد به منظور ساختمان سازی، تولید خودرو، تانک، کشتی سازی و سایر صنایع فلزی استفاده می‌شود، شایان ذکر است که تولید این محصول در دو نوع فابریک و رول فرم نیز در بازار عرضه می‌شود که اگر متقاضی سفارش دیگری به منظور تغییر در ابعاد داشته باشد در حالت فابریک می‌توان این فولاد را در اندازه و ابعاد مختلف تولید نمود، اگر بخواهیم به ابعاد رایج اشاره داشته باشیم می‌توانیم ابعاد ۱۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر تا ۲۰۰۰*۶۰۰۰ میلی متر را در سطح بازار داخلی مشاهده کنیم.

کارخانه‌ها و سازندگان زیادی به تولید انواع ورق آهن و ورق سیاه می‌پردازند که می‌توان به ورق سیاه فولاد مبارکه، کاویان، اکسین اهواز، فولاد صبا همچنین فولاد غرب نیز اشاره داشته باشیم که می‌توانند انواع ورق آهن و این فولاد را به صورت استاندارد و با کیفیت تولید نمایند.

بررسی ورق سیاه و انواع ورق آهن

اجزای تشکیل دهنده تولید ورق نورد گرم

تمامی کارخانه‌ها به منظور تولید نهایی باید روندی را پشت سر بگذرانند تا به محصول نهایی جهت عرضه نیز دست پیدا کنند و این روند برای انواع ورق آهن نیز انجام شده و در مورد تولید ورق نورد گرم هم این موضوع صدق می‌کند، اجزای تشکیل دهنده‌ی نورد گرم نیز به صورت زیر می‌باشد و دقیقاً بر طبق روند زیر است که این فولاد به مرحله‌ی پایانی می‌رسد

  • کوره پیش گرم: تختال تا دمای ۱۲۰۰ الی ۱۲۵۰ درجه سانتی گراد نیز گرم می‌شود و اگر عیبی در ساختار وجود داشته باشد در این مرحله نیز حذف می‌شوند.
  • نورد اولیه یا قفسه‌های نورد خشن: در این مرحله تا ۷۵ درصد از ضخامت آن‌ها کم شده و با استفاده از غلتک‌ها به عرض آن‌ها افزوده می‌شود.
  • جعبه کلاف: هدف اصلی در این مرحله طول خط نورد است که البته گرمای داده شده در این مرحله باعث همگام سازی دمای ورق و خواص مکانیکی در تمام نقاط خواهد شد.
  • ظریف کار یا قفسه‌های نورد نهایی: بعد از رسیدن نورد به دمای متعادل وارد این مرحله شده و ضخامت ورق از یک تا چهار میلی متر کاهش می‌یابد.
  • واحد خنک کاری: این مرحله به منظور خنک کردن ورق از دمای ۸۵۰ درجه سانتی گراد است تا ورق را جهت مرحله‌ی کلاف پیچ آماده کند.
  • کلاف پیچ: بعد از خارج شدن از مرحله‌ی پیشین ورق در کلاف پیچ به شکل کلاف در خواهد آمد.
ورق سیاه چیست ؟

نورد گرم یا ورق سیاه یکی از روش‌های تولید ورق‌های فولادی با ضخامت کم است. دلیل نام گذاری این محصول نیز به علت ذوب شدن اجزای تشکیل دهنده‌ی ورق در دمای بالا می‌باشد که بعد از تشکیل شدن رنگ محصول مات می‌شود.

کاربرد های ورق سیاه چیست ؟

به طور کلی از این فولاد به منظور ساختمان سازی، تولید خودرو، تانک، کشتی سازی و سایر صنایع فلزی استفاده می‌شود.

کدام کارخانه ها این ورق را تولید می کنند ؟

کارخانه‌ها و سازندگان زیادی به تولید انواع ورق آهن می‌پردازند که می‌توان به فولاد مبارکه، کاویان، اکسین اهواز، فولاد صبا همچنین فولاد غرب نیز اشاره داشته باشیم که می‌توانند انواع ورق آهن و این فولاد را به صورت استاندارد و با کیفیت تولید نمایند.

چه طور ورق سیاه خریداری کنم؟

شما می توانید با مراجعه به سایت صبا فولاد و یا تماس با این مجموعه سفارش خرید ورق سیاه خود را ثبت کنید.

۴.۹/۵ - (۹ امتیاز)