لوله درزدار

لوله درزدار چیست؟

روش های متعددی برای ساخت لوله ها وجود دارد که یکی از انواع لوله ها، لوله درزدار مستقیم میباشد.

فرآیند ساخت لوله های درزدار به گونه ای میباشد که ورق ها با ضخامت موردنظر برش داده سپس از میان غلتک عبور داده میشوند.

در این مقاله قصد داریم به نقد و بررسی اختصاصی لوله درزدار بپردازین بنابراین تا پایان این مقاله با مجموعه ی صبا فولاد همراه باشید.

لوله درزدار

ورق ها را برای ساختن این لوله با ضخامت های موردنظر برش میدهند سپس از میان غلتک عبور داده که غلتک ها لبه های آن را به فرم موردنظر و دلخواه فرم میدهد که شبیه لوله میشود به این لوله ها، لوله درزدار یا لوله درز مستقیم گفته میشود.

لوله هایی که به منظور انتقال آب و مصارف صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد از ضخامت های ۴ الی۱۰ میلی متر به روش القایی و به صورت درزجوش مستقیم به دو صورت تست شده و تست نشده تولید میشوند.

از لوله های که به شکل درزدار تولید میشود، در مصارف آبرسانی به دلیل میزان مقاومت بالا استفاده میشود.

تحمل فشار لوله درزدار و تحمل فشار لوله بدون درز متفاوت است که هر دوی این ها با توجه به نحوه ساخت و ضخامت محصول ارزیابی می گردد.

لوله های درز مستقیم به منظور تولید لوله های انتقال گاز، مصارف صنعتی، لوله های شوفاژ، تولید پروفیل های صنعتی، ساختمانی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله درزدار

تولید لوله های درز جوش مستقیم

ابتدا ورق فولادی از کارخانه های فولادساز تهیه می شود تا خطوط تولید لوله به واسطه آن تغذیه گردد از جمله برترین کارخانه های ساخت ورق فولادی می توان به شرکت فولاد مبارکه اصفهان اشاره نمود بعد از آن با توجه به سایز لوله ورق ها در اندازه های مورد نظر برش داده می شوند.

در فاز بعدی ورق های برش خورده از میان غلطک های مخصوص عبور داده شده و لبه های آن به یکدیگر نزدیک می شوند سپس به واسطه دستگاه های جوشی که در خطوط تولید تعبیه شده به یکدیگر متصل می شوند.

در این شیوه تولید لوله، در محل اتصال دو لبه ورق، درز جوشی به وجود خواهد آمد بر همین اساس به محصولاتی که به چنین روشی تولید می شوند لوله درزدار یا لوله درز مستقیم گفته می شود.

در شیوه تولیدی مذکور محصولات نهایی اغلب به عنوان مواردی جهت ساخت پروفیل و یا لوله های در اندازه های کوچک تر در مصارف ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند.

شیوه دیگر تولید این لوله، برش پس از فرمینگ است در این شیوه مطابق روش قبلی ورق فولادی از میان بخش فورمینگ عبور داده شده جوشکاری شده و سپس خنک می گردد.

در فاز نهایی از خط سایزینگ عبور داده شده و در اندازه مورد نظر برش داده می شود این محصول بعد از دریافت تاییدیه بازرس مربوطه، بسته بندی و انبار می گردد.

در برخی موارد به وسیله انجام عملیات کشش گرم یا سرد محل درز جوش مخفی می شود این کار برای زیبایی بیشتر محصول صورت می گیرد.

از عمده لوله هایی که در بازار داخلی به چشم می خورد می توان به لوله جوشی درز مستقیم و اسپیرال اشاره نمود.

کاربرد انواع لوله درز مستقیم

همانطور که در این مقاله ذکر شد، لوله های درز دار در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارد که با برخی از این کاربرد ها در ادامه آشنا میشویم:

  • استفاده در تاسیسات
  • لوله انتقال آب
  • لوله انتقال گاز ساخت لوله و پروفیل
  • لوله های شوفاژ

روش تولید و برش لوله های درزدار باعث شده که این محصول به دو روش لوله درز مستقیم و لوله اسپیرال تقسیم بندی شود.

لوله های درزدار با نام های لوله جوشی و یا درز جوش شناخته شده اند.

هزینه تولید و قیمت پایانی ساخت این دسته از لوله ها در مقایسه با لوله های بدون درز بسیار پایین تر است اما با توجه به نحوه تولید در نوع مصرف آن ها محدودیت هایی وجود دارد که باید در نظر گرفت.

لوله درزدار چیست؟

ورق ها را برای ساختن این لوله با ضخامت های موردنظر برش میدهند سپس از میان غلتک عبور داده که غلتک ها لبه های آن را به فرم موردنظر و دلخواه فرم میدهد که شبیه لوله میشود به این لوله ها، لوله درزدار یا لوله درز مستقیم گفته میشود.

لوله درز مستقیم چه کاربردی دارد؟

لوله های درز دار در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارد و در بخش های تاسیسات، انتقال آب، انتقال گاز و لوله های شوفاژ مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله درزدار را از کجا خرید کنم؟

جهت خرید لوله درزدار می توانید سفارش خود را در سایت صبا فولاد ثبت کنید و یا با شماره های تماس ارتباط برقرار کنید.

۴.۸/۵ - (۶ امتیاز)