کارخانه ذوب آهن اصفهان

کارخانه ذوب آهن اصفهان در سال ۱۳۴۴ در منطقه‌ای معروف به دشت طبس واقع در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی اصفهان تأسیس شد. در سال ۱۳۵۰ با تولید چدن به بهره برداری رسید و در سال ۱۳۵۱ با راه اندازی بخش فولادسازی و مهندسی نورد، با ظرفیت ۵۵۰ هزار تن در سال تولید محصولات فولادی را شروع کرد.

در سال‌های بعد به منظور رسیدن به ظرفیت ۹۰۰/۰۰۰ /۱ تن فولاد، احداث کوره بلند شماره ۲ را آغاز کرد که در نهایت در سال ۱۳۵۷ به اتمام رسید. منطقه جغرافیایی این کارخانه توسط کارشناسان ایرانی و شوروی، از نظر استحکام طبقات زمین، موقعیت محل از نظر زلزله، تأمین آب، انرژی الکتریکی و مواد اولیه، خطوط ارتباطی با کل کشور و … مورد بررسی قرار گرفت.

تولید و توسعه این کارخانه در دوران جنگ تحمیلی مانند بقیه صنایع دیگر در حد مطلوب نبود. اما پس از جنگ، با به کار گیری امکانات خود توانست به مرز تولید ۲ میلیون تن برسد.

در حال حاضر ذوب آهن اصفهان اولین و بزرگ‌ترین تولید کننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران و بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات طویل در خاورمیانه می‌باشد. این کارخانه با ظرفیت سالانه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن فولاد به تولید خود ادامه می‌دهد. به دلیل بزرگی و مهم بودن، این کارخانه توانسته لقب مادر و صنعت فولاد کشور را بگیرد. این کارخانه به بیش از ۲۳ کشور اروپایی، آسیایی و آفریقایی صادرات انجام می‌دهد. در پروژه‌های داخلی بزرگی همچون برج میلاد تهران، نیروگاه هسته‌ای بوشهر، سدهای بزرگ و مترو مورد استفاده قرار گرفته است.

علامت اختصاری حک شده روی تولیدات این کارخانه علامت ESCO می‌باشد. شعار این کارخانه عبارت با اطمینان بسازید است.

از مهم‌ترین موارد مورد استفاده محصولات ذوب آهن را می‌توان در ساخت نیروگاه هسته‌ای بوشهر، مترو اصفهان، سدها و همچنین برج رادیویی میلاد مشاهده کرد. کیفیت مطلوب محصولات این کارخانه باعث شده است که بسیاری از محصولات به کشورهای آسیایی، اروپایی و آفریقای صادر و مورد استفاده قرار گیرد. همچنین به دلیل کنترل تورم در زمان افزایش تقاضای داخلی صادرات محصولات این شرکت متوقف می‌شود.

محصولات کارخانه ذوب آهن اصفهان

تیرآهن‌های بال نیم پهن موازی تولیدی شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان، با علامت مشخصه I-2 بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره ۱۷۹۱ و مطابق با استانداردهای DIN1025-5 در ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی، EN10034 در مقاومت‌ها، EN10025-2 در مشخصات فنی می‌باشند.

 • تیرآهن بال پهن موازی (H)

تیر آهن‌های گرم نوردیده بال پهن موازی با وزن متوسط (I- 5) در شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان بر اساس استاندارد ملی ایران ISIRI 14484 و مطابق با IPB و استانداردهای DIN1025-2 در ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی، EN10034 در مقاومت‌ها، EN10025-2 در مشخصات فنی می‌باشند.

تیر آهن‌های گرم نوردیده بال پهن موازی با وزن سبک (I-4) شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره ۱۳۷۸۱ ISIRI و مطابق با IPBL و با استانداردهای DIN1025-3  در ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی، EN10034 در مقاومت‌ها، EN10025-2 در مشخصات فنی می‌باشند.

 • تیرآهن بال باریک شیبدار (IPN)

تیرآهن‌های بال باریک شیب دار تولیدی در شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره ۳۲۷۷ و مطابق با استانداردهای DIN1025-1 در مشخصات ابعادی، جرم و مقادیر ایستایی، EN10024 در مقاومت‌ها، EN10025-2 در مشخصات فنی می‌باشند.

میلگردهای تولیدی شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان به صورت ساده یا آجدار در دو نوع متفاوت دوکی و یکنواخت و مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره ۳۱۳۲ به بازار عرضه می‌گردند. در جوشکاری این میلگردها در زمان مصرف بایستی شرایط پیش گرم مطابق مندرجات استاندارد ملی ایران به شماره ۳۱۳۲ رعایت گردد.

 • میلگرد / مفتول

شرایط ابعادی و فنی میلگردهای صنعتی با مارک‌های فولادی  برای قطر بیش از ۱۴ میلی متر بر اساس استانداردهای موجود، درخواست‌های مشتریان و توافقات فی مابین تعیین می‌گردد.

 • نبشی

نبشی‌های گرم نوردیده بال مساوی در شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره (۱-۱۳۹۶۸) و مطابق استاندارد DIN EN 10056/1,2 تولید می‌گردد.

 • ناودانی

ناودانی‌های گرم نوردیده بال شیب دار و بال موازی در شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان بر اساس استانداردهای ملی ایران به شماره ۴۴۷۷-۱ و ۴۴۷۷-۲ و معادل با استانداردهای EN10279, DIN1026-1  ۲,  GOST8240 در ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی، و مقاومت‌ها,  EN10025-2 در مشخصات فنی تولید می‌گردد.

 • شمش های ساختمان

شمش‌ها با مقطــع ۱۰۰×۱۰۰، ۱۲۵×۱۲۵، ۱۳۰×۱۳۰، ۱۵۰×۱۵۰، ۲۰۰×۲۰۰، ۲۵۰×۲۵۰، ۳۲۰×۲۵۰ و ۳۶۰×۲۵۰ میلی متر و از طول ۴ تا ۱۲ متر قابل تولید بوده و در صورت توافق قبلی، تولید بر اساس آنالیز شیمیایی و سایر مشخصات فنی مورد نیاز مشتری امکان پذیر می‌باشد.

معرفی کارخانه ذوب آهن اصفهان
معرفی کارخانه ذوب آهن اصفهان

طرح‌های توسعه شرکت سهامی ذوب آهن

برای پویایی و ادامه حیات این کارخانه بزرگ، همواره برنامه ریزی‌ها و پروژه‌های توسعه و نوسازی در راستای کار می‌باشد. این طرح‌ها تاکنون در دو محور اصلی انجام می‌شده است.

۱-پروژه‌های زیست محیطی :

فرایندهای مورد استفاده در صنایع فولاد، باعث انتشار گازهای گلخانه‌ای و آلاینده‌ها در محیط زیست می‌شوند طی سال‌های گذشته پروژه‌های زیست‌محیطی متعددی در ذوب‌آهن اصفهان به منظور کاهش آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای در دستور کار قرار گرفته است. عناوین برخی از این پروژه‌ها عبارت‌اند از:

 • آسپیراسیون کوره بلند شماره ۱
 • کاهش میزان غبار در گاز خروجی کنورتورهای بخش فولادسازی تا میزان استاندارد
 • کاهش CO در خروجی کنورتورهای بخش فولادسازی تا میزان استاندارد
 • تصفیه‌خانه پساب صنعتی غیر سمی به ظرفیت ۷۷۰ متر مکعب در ساعت
 • انتقال پساب زرین‌شهر جهت آبیاری فضای سبز غیر مثمر اطراف کارخانه و حومه زرین‌شهر به میزان ۲۱۶ متر مکعب در ساعت
 • پروژه پنجگانه زیست محیطی بخش آگلومراسیون
 • مشعل‌های سوزانندهٔ گازهای اضافی کک و کوره بلند
 • اندازه‌گیری، پایش و نمایش مقادیر آلاینده‌ها (به‌طور On Line) در محیط ذوب‌آهن (با درخواست و همکاری اداره محیط زیست اصفهان)
 • ایجاد بیش از ۱۶۰۰۰ هکتار فضای سبز در فضای داخل و اطراف شرکت به عنوان بزرگ‌ترین جنگل مصنوعی کشور و یکی از مؤثرترین راه‌های جذب co۲ محیط

۲-طرح‌ها و پروژه‌های توسعه، بازسازی و نوسازی :

مهم‌ترین طرح‌ها و پروژه‌های توسعه در ذوب‌آهن اصفهان به شرح زیر است:

 • پروژه تولید ریل
 • گوگرد زدایی از چدن مذاب
 • ایستگاه ریخته‌گری شماره ۵
 • کارگاه اکسیژن جدید به ظرفیت h25000 Nm۳/
 • تزریق پودر زغال
 • گندله سازی
کارخانه ذوب آهن اصفهان در چه سال و در چه محلی تاسیس شد؟

این مجموعه در سال ۱۳۴۴ با نام کارخانه ذوب آهن آریا مهر توسط شرکت تیاژ پروم اکسپورت در روستای لنجان شهرستان اصفهان تاسیس و گسترش یافت و پس از سال ۱۳۵۷ به ذوب آهن اصفهان تغییر نام داد.

چه محصولاتی تولیدی ذوب آهن اصفهان می باشد؟

از محصولات ذوب آهن اصفهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– تیرآهن (I) بال نیم پهن
– تیرآهن (H) بال پهن موازی
– نبشی بال مساوی
– ناوانی
– میلگرد ساده، میلگرد آجدار(میلگرد A2، میلگرد A3)، کلاف ساده و آجدار
– قوطی پروفیل و مقاطع چهارگوش
– ریل قطار
– برخی از انواع فولادهای صنعتی مثل انواع مفتول سیم و کششی و فرآورده های فرعی مثل چدن، ازت و آهک

چه طور محصولات ذوب آهن اصفهان را سفارش بدهیم؟

جهت خرید محصولات ذوب آهن اصفهان به بهترین قیمت می توانید سفارش آنلاین خود را در سایت صبافولاد ثبت کنید یا با شماره تماس مجموعه در ارتباط باشید.