میلگرد ساده و تولید آن

میلگرد ساده چیست؟

میلگرد ساده به محصول فولادی گفته می‌شود که داری آج نباشد، به طور معمول میلگرد ساده در سازه و ساخت و سازهای گسترده‌ای استفاده می‌شود، همان طور که مستحضر هستید محصولات فولادی موجود در بازار به دو صورت ساده و آجدار تقسیم می‌شوند که تمام آن‌ها از لحاظ خصوصیات با هم متفاوت می‌باشند.

اگر این فلز به صورت آجدار باشد به سه صورت آج مارپیچی، جناقی و مرکب در سطح بازار داخلی یافت می‌شود، در غیر این صورت از این محصول فلزی در بتن جهت جبران مقاومت کششی پایین بتن استفاده شده و اگر در برگه‌ی شناسایی محصول، عبارت قطر را مشاهده کردید باید بدانیم که از آن به عنوان قطر اسمی نیز یاد می‌شود. تمامی محصولات فولاد ساده با خود برگه‌ی شناسنامه به همراه دارند که در آنالیز محصول آورده شده است.

لازم به ذکر است که علاوه بر استفاده در صنعت و ساختمان سازی به منظور جوشکاری میلگرد ساده باید استاندارد ملی کشور ایران یا ISIRI 3131 رعایت گردد، به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محصولات فلزی ساده با ما همراه باشید.

میلگرد ساده چیست؟

مراحل تولید میلگرد ساده به چه صورت می باشد؟

اگر از قبل اطلاعی در مورد نحوه‌ی تولید این فلز نداشته باشید، در این سایت می‌توان با توضیح مختصر و مفید به اطلاعات مکفی دست پیدا کنید، به منظور تولید محصولات فلزی یک روندی و پروسه‌ای طی می‌شود، یعنی جهت تولید این محصول فولادی در وهله‌ی اول با استفاده از جک هیدرولیک، شمش را در ردیف‌های مشخصی درون کوره‌هایی با دمای هزار و صد درجه سانتی گراد قرار داده و زمانی که موفق به انجام این کار شدیم در مرحله‌ی بعد اگر دمای شمش‌ها با استفاده از جریانات گردابی به حد نصاب رسید، آن وقت وارد خط تولید شده سپس بعد از این مرحله شمش‌های پخته شده بر روی رول‌ها قرار قرار بگیرد، آنگاه بعد از اتمام این مراحل وارد فاز بعدی می‌شوید.

پس از گذراندن مراحل بالا حال نوبت به مرحله‌ی رافینگ می‌رسد که در این مرحله از قطر شمش‌ها کم و به طول آن افزوده می‌شود، بعد از سپری شدن مرحله‌ی ذکر شده بدون توجه به مرحله‌ی آجدار کردن این فلز، وارد فاز بعدی یعنی قیچی متراژ خواهید شد که در این فاز یا مرحله به برش میلگردهای تولید شده در طول‌های مشخص می‌پردازند. البته این برش‌ها بر اساس استاندارد ISIRI انجام شده و پس از پایان، تمام این فازها به شکل بندیل به منظور عرضه بسته بندی می‌شوند.

مراحل تولید میلگرد ساده به چه صورت است؟

استانداردهای محصولات فولادی ساده

 همان طور که مستحضر هستید میلگرد ساده از قطر ۶ الی ۲۰۰ میلی متر نیز تولید شده و در رده‌ی نرم قرار می‌گیرد، اگر بخواهیم در مورد استانداردهای محصولات فولادی ساده سخن بگوییم، به دو صورت قابل شناسایی می‌باشند، اگر بر اساس استاندارد قدیم میلگرد تولید شود نام آن A1 و در صورت استاندارد جدید به عنوان میلگرد ساده ۲۴۰ معرفی می‌گردد.

حال اگر بخواهیم از قیمت این محصول فلزی اطلاع داشته باشیم ساده‌ترین روش به منظور استعلام قیمت مراکز فروش معتبر نیز می‌باشد، اما عوامل زیادی بر روی قیمت میلگرد ساده تأثیر می‌گذارد که می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد.


بررسی فرآیند تولید میلگرد ساده


  • همان طور که مستحضر هستید مصرف محصولات فولادی به طور عمده در ساخت و ساز و سازه‌ها به کار گرفته می‌شود به همین دلیل رکود یا بهبود بازار مسکن تأثیر مستقیمی بر روی افزایش یا کاهش هزینه‌ی این فلز یا سایر محصولات خواهد گذاشت.
  • تأثیرات سیاسی، اقتصادی و سایر عواملی که بین کشورها در حال انجام است قاعدتاً بر روی نرخ تأثیرگذار خواهد بود، که می‌توان به مواد تشکیل دهنده و هزینه‌ی تولید میلگرد نیز اشاره کرد.
  • هزینه‌های حمل و نقل یکی دیگر از تأثیرات افزایش قیمت این فلز می‌باشد که باید با مقرون به صرفه‌ترین هزینه این کار نیز انجام شود. اگر بخواهیم به بالاترین نرخ قیمت این فلز اشاره کنیم می‌توانیم اشاره‌ای به ذوب آهن اصفهان داشته باشیم.

بنابراین عوامل زیادی هستند که بر روی قیمت این فلز تأثیر می‌گذارند اگر بخواهیم در مورد تفاوت محصولات فلزی بدون آج و آجدار صحبت کنیم می‌توان به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

  • به دلیل اینکه سطح این فلز صاف نبوده و آجدار است به آن میلگرد آجدار گفته می‌شود.
  • به منظور مقاومت ساخت و سازهای بتنی از محصول فلزی آجدار استفاده می‌شود که ۳۰ الی ۴۰ درصد به مقاومت سازه افزایش می‌دهد.
  • به علت مقاومت کششی، قابل خم و ارتجاعی بتن آرمه از این فلز در اسکلت ساخت و سازهای بتن موارد استفاده قرار می‌گیرد.
میلگرد ساده چیست؟

میلگرد ساده به محصول فولادی گفته می‌شود که داری آج نباشد، به طور معمول میلگرد ساده در سازه و ساخت و سازهای گسترده‌ای استفاده می‌شود.

استاندارد میلگرد ساده به چه صورت هست ؟

میلگرد ساده از قطر ۶ الی ۲۰۰ میلی متر نیز تولید شده و در رده‌ی نرم قرار می‌گیرد. اگر بر اساس استاندارد قدیم میلگرد تولید شود نام آن A1 و در صورت استاندارد جدید به عنوان میلگرد ساده ۲۴۰ معرفی می‌گردد.

۴.۹/۵ - (۹ امتیاز)