خرید میلگرد از بازار بورس کالا

نحوه خرید میلگرد از بورس کالا

سالیان درازی است که افرادهای مختلف در بورس سرمایه گذاری می‌کنند البته در گذشته همه چیز به سیستم‌های کامپیوتری ختم نمی‌شد، بلکه تمام این مراحل در یک محل برگزار شده و سرمایه گذاران در آن محل حضور فیزیکی پیدا می‌کردند، با توجه به پیشرفت تکنولوژی عالی به نظر می‌رسد که خریداران، میلگرد را از طریق بازار بورس خریداری کنند البته چندی است که خریداران از طریق بورس کالا، اقدام به خرید میلگرد می‌کنند.

همانطور که مستحضر هستید با راه اندازی بورس کالا از سال ۱۳۸۲ در ایران همچنین با تصویب قوانین جدید همه چیز دست خوش تغییرات عظیمی مربوط به بازار اوراق بهادار شده بود، البته این روند تا آذرماه سال ۱۳۸۴ ادامه یافت که در نهایت منجر به ادغام شدن تمامی بازارهای بورس شد.

یکی از بزرگ‌ترین بازارهای بورس سرمایه کشور، سازمان بورس اوراق بهادار بوده که زیر مجموعه‌ی آن بورس کالا می‌باشد، به منظور کسب اطلاعات بیشتر و نحوه‌ی خرید میلگرد از بورس کالا با ما همراه باشید.

نحوه خرید میلگرد از بورس کالا
نحوه خرید میلگرد از بورس کالا

مراحل خرید میلگرد از بورس کالا

برای اینکه بازار سیاهی برای خرید و فروش محصولات فلزی علی الخصوص میلگرد انجام نشود، کالای مربوطه را با ارائه‌ی مدرک و شرایط خاص به فروش می‌رسانند، یعنی برای هر بار خرید باید فرم درخواست خود را تکمیل کرده و در آن فرم، مشخصات کامل و دقیق کالا را به همراه تولید کننده کالا، حداکثر قیمت خرید و… مشخص نمایید، یعنی اگر بخواهید برای خرید میلگرد اقدام کنید باید با ارائه‌ی مدرکی مانند پروانه ساختمان یا مواردی از این قبیل به انجام این کار بپردازید که در نهایت کارگزار خریدار امکان خرید کالای مورد درخواست را بررسی می‌کند.


بهترین زمان خرید میلگرد چه وقت است؟


البته باید مدنظر داشته باشید که ده درصد از مبلغ میلگرد خریداری شده را باید به حساب کارگزاری واریز نمایید. این ده درصد به منظور تضمین برای خریدار است که به تعهدات خود عمل کند که در صورت تخلف احتمالی، کارگزار بتواند از آن ده درصد استفاده کند. شایان ذکر است اگر نیاز به کسر کارمزد باشد از ده درصد کسر خواهد شد، البته باید این نکته را لحاظ کنید که اگر کالای مورد نظر در بورس کالا مربوط به رینگ صادراتی باشد باید مبلغ ۵ درصد از ارزش کل کالای مورد سفارش را به حساب کارگزاری واریز کنید. (میلگرد جز محصولاتی است که  در تالار صادراتی نیز عرضه می‌شود). بعد از انجام موارد گفته شده بالا باید مراحلی طی شود تا محصول به دست مشتری برسد که به شرح زیر می‌باشد:

 1. خریدار موظف است تا روز سوم کاری بعد از خرید مابقی کالا بر اساس اطلاعیه مبلغ را به حساب بورس واریز کرده و فیش بانکی را به کارگزاری خود ارسال کند.
 2. کسی که به عنوان خریدار معرفی می‌گردد باید با نام واریز کننده‌ی وجه یکسان باشد، یعنی اگر نام خریدار و واریز کننده با هم مغایرت داشته باشند، کارگزاری آن را تأیید نمی‌کند
 3. بعد از این مرحله، کارگزاری باید تسویه حساب کند و مدارک را به کارگزار فروشنده تحویل می‌دهد.
 4. در خرید میلگرد از بورس کالا باید توجه داشته باشید که خریدار موظف به تعیین پیمانکار حمل بار و آدرس محل تخلیه است.
 5. کارگزار خریدار موظف به پیگیری‌های لازم جهت تأیید و ارسال سفارش می‌باشد.
 6. پس از این مراحل حواله فروش که صادر شد، بار برای حمل و بارگیری آماده می‌شود تا به دست مشتری برسد.
مراحل خرید میلگرد از بورس کالا

کارمزدهای مشتری و خرید در بورس کالا

نکات مهم پیرامون کارمزدهای مشتری و خرید در بورس کالا به شرح زیر می‌باشد:

 • ۰٫۱۸ درصد از ارزش معامله برای کارگزار می‌باشد.
 • ۰٫۰۶ درصد به منظور معامله و کارمزد شرکت بورس کالا.
 • ۰٫۰۴ درصد برای ارزش معامله کارمزد سازمان بورس و اوراق بهادار کسر می‌شود.
 • در بورس کالا عرضه‌ی محصولات فلزی مانند میلگرد در ساعت ۱۰:۳۰ انجام می‌شود.
 • همان طور که مستحضر هستید کارگزاران به نمایندگی از خریدار اقدام به معامله می‌کنند که تمامی این مراحل در تالار بورس انجام می‌شود که کارگزاران ناظر و منشی تالار ناظر معاملات خواهند بود
 • در صورتی که خریدار تا مدت ۳ روز کاری قرارداد را تسویه نکند باید به ازای هر روز تأخیر ۰٫۲۵ درصد از ارزش معامله را به عنوان جریمه به فروشنده بپردازد و این مدت تا ۱۰ روز کاری ادامه دارد و اگر همین روند ادامه داشته باشد در پایان این ده روز معامله فسخ می‌شود که علاوه بر لغو قرارداد، خریدار باید جریمه کارمزد کارگزار فروشنده را نیز تقبل کند.
 • اطلاعات کامل در سایت رسمی بورس کالا قابل رویت می‌باشد.
 • در حال حاضر ۸۶ کارگزاری در قسمت بورس کالا فعال هستند.
۵/۵ - (۵ امتیاز)