قطر میلگرد

اندازه گیری قطر میلگرد چگونه است؟

اندازه گیری قطر میلگرد روش های متعددی دارد. برای انتخاب بهترین میلگرد باید با اصول اندازه گیری میلگرد قبل از خرید آشنایی داشته باشید. اصولا بهترین و دقیق ترین روش برای اندازه گیری قطر میلگرد، استفاده از کولیس است. ما در این مقاله شما را انواع روش های اندازه گیری میلگرد آشنا میکنیم.

شیوه‌های تشخیص سایز میلگرد

برای اندازه گیری میلگرد، معمولاً از واحد اندازه گیری میلی متر استفاده می‌کنند. میلگردها معمولاً از قطر 8 میلی متر تا 50 میلی متر تولید و در بازار عرضه می‌شود. میلگردها با توجه به قطر و وزن آنها، قیمت گذاری می‌شود. هر میلگرد در سایز مختلف، برای استفاده‌ی خاصی کاربرد دارد.

برای اندازه گیری قطر آرماتور، شیوه‌های متنوعی وجود دارد. مهندسان بر اساس تجربه‌ای که در این زمینه دارند، می‌توانند به صورت چشمی سایز و گیج میلگرد را تشخیص دهند. البته لازم به ذکر است که وسایل و ابزارهای زیادی برای اندازه گیری سایز آرماتور ابداع شده که در این مقاله قصد داریم شما را با روش‌های اندازه گیری و تشخیص سایز میلگرد آشنا کنیم.

فرمول محاسبه قطر میلگرد چگونه است؟

فرمولی برای اندازه گیری قطر میلگرد وجود دارد، در این فرمول ما به وزن یک متر میلگرد را نیاز داریم. استفاده از این فرمول یکی از دقیق‌ترین و بهترین روش‌های اندازه گیری قطر و سایز آرماتور است.

۴/(۳.۱۴* d^2 ) یک متر۷۸۵۰(وزن مخصوص)= قطر و سایز میلگرد

اندازه گیری به وسیله طناب

یکی از راحت‌ترین و جالب‌ترین روش‌ها برای اندازه گیری سایز میلگرد، اندازه گیری به وسیله‌ی طناب است. در این روش یک طناب را به دور میلگرد می‌پیچند و سپس محیط آن را اندازه می‌گیرند.

اندازه گیری قطر میلگرد به وسیله کولیس

یکی از روش‌ها برای اندازه گیری دقیق قطر میلگرد، استفاده از وسیله‌ای به نام کولیس است. کولیس به وسیله‌ای میگویند که وظیفه‌ی آن اندازه گیری دقیق قطر میلگرد، طول داخلی و خارجی و عمق میلگرد است. کارشناسان می‌توانند به وسیله‌ی این ابزار، ابعاد میلگرد را به طور مستقیم و با دقت بالا اندازه گیری کنند. طریقه خواندن اندازه‌ی میلگرد، به نوع سنجش کولیس وابسته است.

برای اندازه‌گیری قطر میلگرد آجدار، با توجه به انواع آج آن به‌وسیله کولیس از روش‌های متفاوت استفاده می‌شود؛ از جمله:

  • قطر اسمی

قطر اسمی میلگرد، اطلاعاتی از قطر میلگرد است که در برگ شناسایی آن ذکر می‌شود. در واقع این قطر اسمی، معادل قطر دایره‌ای است که مساحت آن برابر با مساحت مقطع عرضی میلگرد است.

  • قطر زمینه بدون احتساب آج
  • قطر خارجی با احتساب آج

روش های متداول گیج یا اندازه گیری قطر میلگرد

قطر اسمی میلگرد آجدار، معادل قطر اسمی میلگرد بدون آج یا صاف می‌باشد.  که هم‌ وزن میلگرد آجدار انتخاب می‌شود. به عنوان مثال، میلگرد شماره‌ی 16، دارای سه نوع قطر اسمی، قطر زمینه و قطر خارجی می‌باشد. قطر اسمی آن 16، قطر زمینه‌ی آن 15 و  قطر خارجی آن 18 است.

اندازه‌گیری قطر میلگرد به‌وسیله بند انگشت

زمانی از این روش برای اندازه گیری قطر میلگرد استفاده می‌کنند که در در قطر میلگرد زیاد حساس نباشند. قبل از این که اندازه گیری را شروع کنیم، باید مشخص کرد که کدام بند انگشت برای اندازه گیری کدام یک از سایزهای میلگرد مناسب است. این روش برای اندازه گیری قطر میلگرد زیاد مناسب نیست.

اندازه گیری قطر میلگرد با شابلون

یکی دیگر از روش‌ها برای اندازه گیری قطر میلگرد، استفاده از شابلون است. شابلون‌هایی در بازار وجود دارد که برای اندازه گیری قطر میلگرد مناسب است. و کارشناسان برای سهولت انجام کار خود از این شابلون‌ها استفاده می‌کنند.

استفاده از ریسمان

استفاده از ریسمان بنایی یکی دیگر از روش‌های اندازه گیری قطر میلگرد است. در این روش در ابتدای کار، ریسمان را به دور میلگرد می‌پیچانند. سپس آن را اندازه گیری می‌کنند. سپس محیط آن را اندازه می‌گیرند تا اندازه قطر میلگرد مشخص شود. این روش هم یکی از راحت‌ترین روش‌ها برای اندازه گیری قطر میلگرد است.

اندازه‌گیری قطر میلگرد به‌وسیله آچار فرانسه

در این روش کارشناسان می‌توانند با استفاده از آچار فرانسه مندرج شده قطر میلگرد را اندازه گیری کنند. این آچار فرانسه‌ها از قبل برای اندازه گیری آماده و علامت گذاری می‌کنند. تا در هنگام استفاده، اندازه گرفتن میلگرد راحت‌تر و سریع‌تر انجام شود.

سخن پایانی

در این مقاله با انواع روش‌های اندازه گیری قطر میلگرد آشنا شدیم. عموماً اکثراً افرادی که با قیمت میلگرد سر و کار دارند، چشمی هم می‌توانند تشخیص دهند که هر میلگرد چه سایزی دارد ولی مهندسان تازه کار بهتر است که از ابزارها یا روش گفته شده در این مقاله استفاده کنند. ولی در کل بهترین و دقیق‌ترین و راحت‌ترین راه‌های اندازه گیری قطر میلگرد استفاده از کولیس است. از این که برای خواندن این مقاله وقت گذاشتید متشکریم.

۵/۵ - (۲ امتیاز)