دما و نقطه ذوب فلزات

دما و نقطه ذوب فلزات

مقاومت فلزات در برابر فشار و تنش های شدید، بسیار بالا است. فلزات در محیط های سوزان، ضربات شدید، بار زیاد و … مقاومت زیادی از خود نشان می دهند. بعضی از کوره ها و سیستم های تخلیه که در برابر حرارت زیاد قرار دارند، باید مقاومت بالایی در برابر ذوب شدن داشته باشند. در این مقاله، شناسایی نقطه ذوب فلزات را بررسی می کنیم.

دمایی که فلز در آن تغییر شکل میدهد و از حالت جامد به مایع تغییر شکل می دهد، دمای ذوب و یا نقطه ذوب آن فلز می گویند. می توان گفت، فرم جامد و مایع فلز، در دمای ذوب در حالت تعادل قرار دارند. اگر بخواهیم به نقطه ذوب برسیم، دما را باید افزایش دهیم تا گرمای اضافه باعث ذوب شدن تمام فلز شود.

برای انتخاب کردن یک فلز، باید به دو مورد ویژگی‌های مکانیکی و ظرافت‌های ظاهری توجه کرد. روش‌های زیادی برای پرداخت فلزات وجود دارد، اما قبل از انتخاب روش پرداخت مناسب، باید ملاحظات خاصی را در نظر گرفت.

چرا دمای ذوب فلز مهم است؟

دلایل زیادی برای ذوب کردن فلزات وجود دارد ولی از مهم‌ترین دلایل ذوب فلزات، می‌توان به از هم‌ گسیختگی اجزای فلز هنگام رسیدن به دمای ذوب و شکل پذیری فلزت در حالت مایع اشاره کرد.

  • از‌ هم‌ گسیختگی اجزای فلز هنگام رسیدن به دمای ذوب

زمانی که فلز به دمای ذوب می‌رسد، شروع به مایع شدن می‌کند. در شرایطی که ترکیبات اثر گذار در کارایی یک کوره، آغاز به ذوب شدن نمایند، این کوره دیگر توانا نخواهد بود که مثل قبل به کارایی خود ادامه دهد. چنانچه نازل سوخت یک موتور جت، ذوب گردد، دریچه‌های موتور مسدود می‌شوند و این قضیه، منجر به از فعالیت افتادن موتور خواهد شد. 

بقیه انواع گسیختگی‌های فلزی، ممکن است پیش از رسیدن به دمای ذوب اتفاق بیافتند و پیش از هر اقدامی، می‌بایست تأثیر دماهای مختلفی که فلز در معرض آن‌ها قرار خواهد گرفت، نظارت شوند.

  • شکل پذیری فلزت در حالت مایع

فلزات در موقعیت مایع به بیشترین فرم پذیری خویش می‌رسند. فلزات را برای هدف‌های صنعتی متفاوتی به دمای ذوب می‌رسانند. برای اعمال فرآیندهای گُدازگری، جوش‌ کاری ذوبی و ریخته‌گری، فلزات می‌بایست به فرم مایع باشند.

انجام فرآیند عملیات حرارتی باعث تغییر خواص الکتریکی، مغناطیسی و ساختاری فلزات می‌گردد. به عبارتی کاربرد فلزات متعدد میباشد، محیط‌های مختلف هم خصوصیت‌های متفاوتی را می‌طلبند.

دمای ذوب فلزات رایج

دمای ذوب فلزنام فلز
(۱۰۸۴°C (1983°Fمس
(۱۰۶۳°C (1945°Fطلا
(۱۳۹۰-۱۴۲۵°C (2540-2600°Fاینکونل
(۱۲۰۴°C (2200°Fچدن
(۳۲۸°C (622°Fسرب
(۲۶۲۰°C (4748°Fمولیبدن
(۱۴۵۳°C (2647°Fنیکل
(۱۷۷۰°C (3218°Fپلاتین
(۹۶۱°C (1762°Fنقره
(۱۴۲۵-۱۵۴۰°C (2597-2800°Fفولاد کربنی
(۱۳۷۵ – ۱۵۳۰°C (2500-2785°Fفولاد ضد زنگ
(۱۶۷۰°C (3038°Fتیتانیوم
(۳۴۰۰°C (6152°Fتنگستن
(۴۲۰°C (787°Fروی
(۶۶۰°C (1220°Fآلومینیوم
(۹۳۰°C (1710°Fبرنج
(۱۰۲۷-۱۰۳۸°C (1881-1900°Fآلومینیوم برنز
(۱۸۶۰°C (3380°کروم

نتیجه‌گیری

در این مقاله به این نتیجه رسیدیم که اطلاع از نقطه ذوب فلزات یک نکته مهم برای فرایندهای صنعتی می باشد. مثلا یک کوره باید نقطه ذوب بالاتری نسبت به موادی که در داخل آن است داشته باشد، تا در برابر ذوب شدن مقاوم باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)