تسمه چیست؟

تسمه چیست؟

به برش‌ های صاف و یکسانی که روی انواع ورق در عرض و شکل متفاوت شکل می‌گیرد، تسمه می‌گویند. استاندارد تسمه‌ها ۶ تا ۱۲ متر است و طول عرض آنها بین ۲۰ تا ۶۰ میلی متر و ضخامت این ورق‌ها بین ۲ تا ۲۰ میلی متر می‌باشد و این محصول یکی از کاربردی ترین مصالح فولادی در ساختمان سازی و تولید بنا است.

تسمه نوردی چیست ؟

 به تسمه ای که که از ضایعات آهن و ذوبی تولید می‌شود و قطر آن بین ۵/۵ تا ۶/۵ می‌باشد، همچنین ابعاد آن نیز تا ۱ میلی متر تلورانس دارد، تسمه نوردی می گویند.

نوع فابریک از نوع نوردی است که از نورد شمش فولادی در کارخانه‌ها تولید می‌شود و عمدتاً تمیزتر و با کیفیت‌ تر از دیگر نوع‌ های نوردی است، که در کارگاه‌ها تولید می‌شود. طول آن ۶ متر است اما ابعادش همانند نوع نوردی تا ۱ میلی متر تلورانس دارد.

تسمه چیست؟

تسمه ماشینکاری چیست؟

این نوع که از ورق فابریک و درجه یک بریده شده و به صورت یکدست و طول ثابت ۶ متری است که  لبه‌های آن صاف و از نوع نوردی گران‌تر و با کیفیت‌تر است.

تسمه در چه جنس هایی تولید می شود؟

 • فلزی
 • غیر فلزی

یکی از فرق‌های اساسی بین انواع فلزی و غیر فلزی، مقدار استحکام کششی آن‌ها می‌باشد.

به طور اساسی انواع غیر فلزی در بسته بندی اجسام سبک مانند لباس، کاغذ، بطری‌های نوشابه، مصالح سـاختمانی و الیاف آکریلیک کاربرد دارند.

تسمه چیست؟

در صورتی که انواع فلـزی در بسته بندی اجسام سنگین مثل کلاف‌های ورق فـولادی، لولـه و پروفیل، شمش‌های آلومینیوم و مس، الوار و در بستن ماشین آلات سنگین روی پالت جهت حمل و نقل استفاده می‌گردد. علاوه بر این در بسته بندی اجسام داغ، استفاده از نوع‌های فلـزی به جای انواع غیر فلزی چیز غیر قابل پیش بینی نمی‌باشد. اسـتفاده از ایـن محصول در حال افزایش اسـت، به‌طوری که در حال حاضـر بـیش از ۱۲۰۰۰ تن نوع فولادی بسته بندی در کشور مصـرف می‌شود و این مقدار در سال‌های آتی افزایش خواهد داشت.

انواع فلزی معمولاً در جنس‌هایی مانند  آهنی, استیل, گالوانیزه, فولادی, ck45, آلیاژی و آلومینیوم تولید و ارائه می‌شود.

از انواع این محصول می‌توان از نوع مقاوم بـه حرارت و انواع براق فولادی نیز نام برد. البته ورق‌هایی از جـنس فلزات غیر آهنی نیز به صورت تسمه به بازار ارائه می‌شوند.

کـاربرد ورق و این محصول مقاوم بـه حرارت مخصوصدر همه روش‌های جوشکاری برقی و جوشکاری ذوبی لب به لب ضربه‌ای، مخازن تحـت فشار، لوله‌های تحت فشار و تاسیسات و دیگ بخار است.

ورق و این محصول فولاد ساختمانی محدودیت جوشکاری ندارند و همه‌ی تولیدهای آنها مخصوص پوشش رنگ است. ورق و این محصول از جنس فولاد آلیاژی نرم را می‌توان جوشکاری و یا روی آنهـا عملیات کشش انجام داد.

کاربرد تسمه درساختمان سازی و صنعت

از نوع فلزی در این موارد استفاده می شود:

 • بسته بندی بارهای سنگین
 • در گزینه‌هایی که نیاز به مقاومت و استحکام بخشی بالا
 • ساخت بادبند و اتصال آن
 • عمده‌ترین استفاده از این محصول فولادی در کابل تلفن و برق است
 • پر کردن فضای خالی و یک دست سازی سطح در صنعت درب و پنجره
 • در داخل جان تیرآهن و وصله کردن آن
 • مورد استفاده در صنایع ترابری، فلزی، شیشه، چوب، موزاییک  و کارخانجات تولیدی

درباره ی تسمه استیل

نوع  استیل که در ضخامت‌های مختلف ساخته می‌شوند نوعی ورق استیل صیقل شده  است. نکته: نوع استیل اغلب در ضخامت‌های کم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

موارد استفاده از تسمه استیل

 •  وسایل جراحی، صنایع کابل برق و تلفن،  صنایع لوله سازی و در سازی،  صنایع اتومبیل سازی، لوازم چاقو سازی
 • کاربرد های تسمه استیل
 • کابل مخابرات، صنایع اتومبیل سازی، رادیاتور، صنایع دوچرخه سازی، ترانسفورماتور
 •  کابل برق و تلفن، لوازم خانگی، تسمه انواع تسمه، تسمه ساختمان

موارد کاربرد تسمه فولادی نورد گرم

 صنایع بسته بندی،  درب و پنجره، گریتینگ: از جمله خواص آن مقاومت بالا، امکان عبور نور و هوا، زیبایی ظاهری و قیمت کمتر است و همین باعث تبدیل آن به مناسب‌ترین گزینه نسبت به محصولات مشابه در بازار ساختمانی و صنعتی شده است. و چون مقاومتش بالاست جهت پوشش کف و پله  کارخانه‌ها و ساختمان‌ها از آن استفاده می‌کنند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)