فولاد خرمدشت تاکستان

شرکت فولاد خرمدشت تاکستان دارای سهامی خاص در سال ۱۳۸۸ در تاکستان شهرک صنعتی خرمدشت تأسیس شد. این کارخانه در سال ۱۳۸۹ با ظرفیت سالانه ۳۰۰۰۰۰ تن به بهره برداری رسید. محصولات این کارخانه انواع میلگرد به صورت شاخه‌ای و کلاف می‌باشد.

این میلگردها از ماده اولیه کم کربن و آلیاژ کم تهیه می‌شوند. دیگر تولیدات این کارخانه شمش آهن می‌باشد. این کارخانه با اشتغال ۱۵۰ نفر توانسته با شعار بیکاری زدایی در این منطقه به هدف خود دست پیدا کند. این محصولات با استاندارد ملی ایران و روس تهیه و به بازار عرضه می‌شوند.

دارای علامت حک شده روی میلگردها می‌باشد. این شرکت از لحاظ موقعیت جغرافیایی و هزینه حمل و نقل برای مصرف کنندگانی که در شمال و شمال غرب ایران ساکن هستند مناسب و به صرفه است.

محصولات کارخانه خرمدشت تاکستان
محصولات کارخانه خرمدشت تاکستان

محصولات کارخانه خرمدشت تاکستان

در این مجموعه، تولید انواع میلگرد آجدار در دو نوع گرید A2 و A3 در سایزهای ۸ تا ۳۲ تولید می‌گردد. در ادامه به معرفی مشخصات این محصولات خواهیم پرداخت.

  • میلگرد A2

میلگرد A2 در سایزهای ۸ تا ۳۲ تهیه می‌شود. طول این نوع میلگردها ۱۲ متر بوده و دارای استحکام کششی ۵۰۰ و تنش تسلیم ۳۴۰ نیوتن بر میلی متر مربع می‌باشند. ترکیبات شیمیایی موجود در این گرید از میلگردها شامل ۳۲/۰ کربن، ۶/۰ سیلیسیم، ۳/۱ منگنز و ۰۴۵/۰ فسفر و گوگرد است.

این نوع از میلگرد نسبت به گرید تردتر یا خشک‌تر بوده و آج‌های آن به صورت فنری و موازی می‌باشد. از این میلگرد برای مصارف ساختمانی به میزان زیادی استفاده می‌شود و برای خاموت زنی در صنعت نیز مناسب است. عنوان مشخصه این نوع میلگرد، میلگرد آج ۳۴۰ است. از این نوع میلگرد در صورت اجبار برای استفاده در آهنگری میسر خواهد بود.

  • میلگرد A3

میلگرد آجدار با گرید A3 از سایز ۸ تا ۱۶ تولید می‌شود و دارای طول استاندارد ۱۲ متر بوده و از نوع شاخه‌ایمی‌باشد. این نوع از میلگرد دارای حداقل استحکام ۶۰۰ و تنش تسلیم ۴۰۰ نیوتن بر میلی متر مربع است. ترکیب شیمیایی میلگرد آجدار دارای ۳۷/۰ کربن، ۶/۰ سیلیسیم، ۶/۱ منگنز و ۰۴۵/۰ فسفر و گوگرد است. عنوان مشخصه این نوع میلگرد آج ۴۰۰ است. آرماتورهای طولی در فونداسیون از نوع است. از این نوع میلگردها به هیچ عنوان نمی‌توان در آهنگری استفاده نمود.