صنایع ورق‌های پوشش دار تاراز چهارمحال

شرکت صنایع ورق‌های پوشش‌دار تاراز چهارمحال در شهرکرد سال ۱۳۸۷ تأسیس شد. این کارخانه اولین تولیدکننده ورق گالوالوم در ایران است. در این کارخانه اولین خط پیوسته گالوانیزه گرم و گالوالوم احداث شد. این خط با ظرفیت اسمی ۳۳۰۰۰۰ تن در سال محصول تولید و به بازار ارائه می‌نماید. این کارخانه در دی‌ماه ۱۳۹۴ به بهره‌برداری رسید.

محصولات کارخانه فولاد تاراز چهارمحال

این ورق‌ها، ورق‌های فولادی کربنی با پوششی از آلیاژ روی (Zn) هستند. در طی یک فرآیند Hot-Dip به طور پیوسته پوشش می‌شوند. روی (Zn) به دلیل توانایی حفاظت کاتودی فولاد مقاومت ورق را بالا برده و در برابر خوردگی محافظت می‌نماید. این ورق‌ها به صورت غوطه‌وری گرم به صورت پیوسته تولید می‌شوند. ضخامت ورق‌های گالوانیزه تولید این کارخانه بین ۰.۲۵ تا ۲ میلیمتر می‎باشد.

عرض ورق‌ها ۷۵۰ تا ۱۵۵۰ میلیمتر می‌باشد. دارای قطر کلاف بین ۵۰۸ تا ۶۱۰ میلیمتر و وزن هر کلاف تولیدی حدود ۳.۵ تا ۲۰ تن متغییر است. قیمت ورق گالوانیزه تاراز شهرکرد نسبت به دیگر رقبای بازار نزدیک است ولی کیفیت ساخت محصولات فولادی تاراز شهرکرد بسیار بالاتر از دیگر رقبا می‌باشد.

ویژگی‌های ورق گالوانیزه:

کارخانه تاراز چهارمحال
کارخانه تاراز چهارمحال
 1. مقاوم در برابر خوردگی
 2. دارا بودن سطح براق در کنار زیبایی ظاهری
 3. قابلیت شکل دهی و فرم پذیری بالا
 4. رنگ پذیری مناسب
 5. هزینه کمتر و بازرسی آسان
 6. قابلیت انجام عملیات جوشکاری

انواع ورق های گالوالوم

این ورق‌ها، ورق‌های فولادی کربنی هستند که توسط پوشش آلیاژی روی(Zn) و آلومینیوم طی فرآیند Hot-Dip پوشش داده شده است. برای ترکیب آلیاژ گالوالوم مقداری عنصر سیلیکون موجود می‌باشد. وجود این عنصر از لحاظ خوردگی تفاوتی ایجاد نمی‌کند. اما مزیت استفاده از سیلیکون این است که قدرت چسبندگی پوشش گالوالوم به سطح فولاد را افزایش می‌دهد. این خصوصیت قابلیت تغییر فرم و کشش ورق را افزایش می‌دهد.

ویژگی‌های ورق‌های گالوالوم:

 1. دوام بالا و مقاوم در برابر خوردگی
 2. زیبایی ظاهری با اسپنگل های ریز
 3. مقاوم در برابر دما و انعکاس حرارت به دلیل حضورعنصر آلومینیوم
 4. دارای سطح محافظ بدون نیاز به کروماته
 5. عدم تغییر رنگ در دمای بالا و حین جوشکاری