طبقه بندی انواع میلگرد

طبقه بندی فولاد میلگرد

هر کشوری بسته به شرایط آب و هوایی ساخت و ساز خود را انجام می دهند، تمامی این موارد در محصولات فلزی استفاده شده در سازه صادق است که باید میلگرد مطابق با شرایط جوی و منطقهی جغرافیایی به کار برده شود و بر اساس نیاز جامعه این محصولات تولید و روانه بازار شود.

میلگرد ایرانی و تولیدات آن از استاندارد روسیه یعنی استاندارد GOST تولید می شود که می توان یکی از معروف ترین آن ها یعنی ذوب آهن اصفهان نیز اشاره کرد که توانسته با تولید و عرضه ی بسیار بالا جایگاه خود را در بازار داخلی به ثبات رسانده و علاوه بر آن در بازارهای جهانی سهمی را نیز به خود اختصاص دهد.به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد طبقه بندی فولاد میلگرد با ما همراه باشید.

طبقه‌بندی فولاد میلگرد

انواع دسته بندی میلگرد

به طور کلی طبقه بندی میلگرد بر اساس فاکتورهای زیر می باشد که عبارت است از:

 • استاندارد تولیدی
 • قطر فلز
 • انواع محصول فولادی از نظر شکل و ظاهر
 • کاربرد

البته می توان میلگرد را بر اساس استاندارد روسیه دسته بندی کرد که می توان به صورت زیر دسته بندی نمود.

 • اگر محصول فلزی صاف باشد تحت عنوان گرید A1 شناخته می شود.
 • دسته ی دوم  به صورت آجدار و مارپیچ بوده که با نام گرید A2 آن را می شناسند.
 • در دسته ی سوم یا آجدار جناقی آن را گرید A3 می نامند.

انواع محصولات فولادی از نظر شکل و ظاهر

علاوه بر نوع میلگرد، می توان آن ها را براساس شکل و ظاهر نیز دسته بندی نمود که در دو نوع ساده و آجدار از هم تفکیک می شوند که می توان به صورت زیر آن ها را از هم جدا کرد.

 • از میلگرد بدون آج و ساده در مصارف صنعتی به کار گرفته شده که به عنوان محصول حرارتی شناخته می شود.
 • محصولات فلزی آجدار به طور معمول در ساخت و ساز و عمران مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به اینکه درصد کربن به کار رفته در ترکیبات شیمیایی میلگرد ساده بدون آج بسیار پایین است از همین رو به راحتی باز می شود و همین موضوع باعث می شود که محصولات آن بسیار نرم و انعطاف پذیر باشد،به همین دلیل است که به منظور مصارف صنعتی آهنگری و مواردی که نیاز به تغییر شکل دارند از میلگرد ساده استفاده می نمایند، لازم به ذکر است که نام دیگر آن گرید داکتیل می باشد.

انواع میلگرد از نظر شکل و ظاهر

دسته ی دوم به صورت مارپیچی با نوزده درصد تغییر شکل می دهند و به عنوان محصولی نیمه ترد شناخته می شود به این دلیل است که علاوه بر شکننده بودن خم و برگرداندن آن به حالت اول با محدودیت همراه می باشد.بنابراین بهتر است از تغییر شکل در زوایای تند یا جوشکاری بر روی آن خودداری شود.

در دسته بندی نوع سوم، حالت آجدار جناقی در بازار محصولات فولادی به وفور یافت می شود، اما باید این نکته را بدانید که این محصول فلزی نسبت به دو مورد قبلی که معرفی کردیم تغییر شکل کمتری را پذیرا می باشد یعنی چیزی حدود ۱۴درصد، بنابراین متوجه می شویم که از تغییر شکل، جوشکاری، و آهنگری به دلیل ترد و شکننده بودن به طور جدی خودداری کنیم.

 انواع محصول فلزی از نظر مقاومت

با توجه به متون بالا که دسته بندی ها براساس ظاهر بود می توان محصولات فلزی را براساس مشخصات مکانیکی و مقاومت نیز مقایسه کرد، به طوری که میزان مقاومت نوع اول،۲۴۰۰تا۳۶۰۰ ، مورد دوم ۳۴۰۰ تا ۵۰۰ و در نهایت مقاومت نوع سوم ۴۰۰۰ الی ۶۰۰۰ می باشد.تمامی مقایسه های انجام شده برای تمام موارد فوق براساس کیلوگرم بر سانتی متر است

نوع دیگری از دسته بندی وجود دارد که براساس قطر میلگرد می باشد و می توان با توجه به تولیدات محصولات فلزی در ایران که متفاوت می باشند به سادگی دسته بندی را انجام داد که در واقع قطر میلگردهای تولید شده در کشور ایران در نهایت به چهل میلی متر می رسد.

کاربرد محصولات فلزی چیست

نوع دیگری از دسته بندی ها وجود دارند که می توان آن ها را بر شش گروه تقسیم بندی کرد که عبارت است از:

 1. محصولات فلزی راستا با هدف مقاومت بتن ساخته می شود.
 2. محصول خاموت به نوعی به منظور آرماتور عرضی مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. جایگاه محصول فلزی سنجاقی در کنار خاموت ها می باشند.
 4. می توان آن ها را براساس خرک هایی که در شبکه های افقی در قالب دسته بندی نمود.
 5. رکاب های U شکل
 6. ادکا به منظور تحمل بارهای منفی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *